PŘÍKLADY VYUŽITÍ MAPULARY

Následující ukázky slouží jako inspirace, jak je možné Mapulary používat ke zlepšení slovní zásoby libovolného jazyka a učení v souvislostech. Nezáleží na tom, jaký jazyk se učíte, ať už angličtinu, španělštinu nebo třeba polštinu.

Mapulary je kreativní systém a určitě objevíte řadu dalších možností, jak ho využít. Budeme rádi, když nám dáte vědět, které možnosti nejčastěji využíváte. Rádi je zde přidáme jako inspiraci i pro další uživatele.

Jde o pasivní přístup, který znáte např. ze čtení tištěných knih. Mapulary nabízí řadu hotových map včetně prémiových s garantovanou kvalitou. Průběžně vznikají stále nové. Můžete si zvolit nejen dostupný jazyk a téma, ale např. i úroveň vašich znalostí nebo hodnocení map jiných uživatelů.

Jednotlivé mapy pak můžete procházet od středového obrázku a v jednotlivých „větvích“ mapy sledovat posloupnost slov. Většina lidí např. ví, jak se v angličtině řekne „bota“, spojení „zavázat botu“ už ale každý nezná. A přesně v tom umí Mapulary pomoci, protože spojuje slova v logických vazbách. Vše může být podpořeno ilustračním obrázkem, který dále pomáhá v pochopení a zapamatování.

Oproti tištěným knihám máte v Mapulary k dispozici i výslovnost jednotlivých slov.

Nejen, že můžete pracovat s již hotovými mapami, ale můžete si sami vytvářet i mapy vlastní. Mapulary obsahuje tisíce obrázků, ze které jsou vám k dispozici pro vaše mapy, nebo velmi jednoduše nahrajete obrázky své. Při tvorbě mapy přemýšlíte nad vhodnými vazbami, hledáte vhodná slova a obrázky. Tím, že si mapu tvoříte sami si ji i mnohem lépe zapamatujete. Editor je velmi intuitivní a není třeba ho nijak instalovat do počítače. K jeho využití stačí běžný internetový prohlížeč (např. Chrome, Firefox nebo Safari).

Vytváření map je kreativní zábava. Mapu je možné tvořit i v týmu více uživatelů a díky spolupráci ještě více podpořit proces zapamatování jednotlivých slov a slovních spojení.

Připravenou mapu lze vytisknout pouze s obrázky, bez textu. Nebo ji takto zobrazit na interaktivní tabuli. Texty pak v rámci cvičení doplní každý student sám. Obrázky slouží jako nápověda, slovíčko je třeba dle nich vymyslet. Jde o velmi jednoduché cvičení a zvláště v kombinaci s předchozí vlastní tvorbou mapy je velice užitečné.

Druhou možností, jak pracovat se slepými mapami, je připravit novou mapu bez popisků jednotlivých obrázků a popisky pak nechat na studentech. Tato cesta vyvolá diskuse ve skupině (jaké slovo je nejvhodnější, jak se píše atd.) a tím docílíte zapojení každého jejího člena.

Mapy je možné mezi uživateli sdílet. Můžete si tak ve více lidech rozdělit různá témata nebo třeba zpracovat stejná a porovnat si pak jednotlivé výsledky. Odkaz na hotové mapy můžete snadno sdílet nejen přímo v Mapulary, ale třeba i na Facebook a tím upozornit své kamarády na vaši právě vytvořenou mapu.

Nepotřebujete žádný grafický editor. Mapu jednoduše vytvoříte přímo v Mapulary a následně si s podporou tisku přesně nastavíte, jak má vytištěná vypadat (umístění na stránce, formát papíru A3-A6 nebo jeho orientaci na výšku nebo na šířku). Mapulary tak pro vás může být snadný nástroj na tvorbu podkladů pro běžnou výuku.